Dr. Mesut Başıbüyük, “İklimde belirgin bir değişiklik var. Bunu son 20 yılda özellikle çok bariz bir şekilde görüyoruz“

Küresel iklim değişikliği ve bunun dünyaya etkileri hakkında açıklamalarda bulunan Prof. Dr. Mesut Başıbüyük

EĞİTİM 16.02.2024 11:11:00 0
Dr. Mesut Başıbüyük, “İklimde belirgin bir değişiklik var. Bunu son 20 yılda özellikle çok bariz bir şekilde görüyoruz“

Küresel iklim değişikliği ve bunun dünyaya etkileri hakkında açıklamalarda bulunan Prof. Dr. Mesut Başıbüyük, “İklimde belirgin bir değişiklik var. Bunu son 20 yılda özellikle çok bariz bir şekilde görüyoruz. Bundan sonra da artacağı düşünülüyor. Küresel bir durum, yalnız ülkemize has değil ama her bölgenin kendine ait özel farklı durumları var. Her bölgenin etkilenmesinde farklı durumlar söz konusu. Genel bilinen dünyanın her tarafında yaşanan küresel bir iklim değişikliği” diye konuştu.

Pek çok gazın atmosferde biriktiğini, bunların azaltılması gerektiğini vurgulayan Başıbüyük, şöyle devam etti:

"Atmosferdeki sera gazlarının içeriklerinin zaman içerisinde gittikçe arttığı sanayi devriminden itibaren bilinen bir gerçek. Bunun dışında yaygın bir şekilde kullanılan enerji ve bu enerjinin atık enerji olarak sürekli doğaya verilmesi, bunun dışında insanların günlük yaşamda, tarımda üretilen pek çok gazlar da atmosferde birikiyor. Bunların hızlı bir şekilde azaltılması gerekiyor. Uluslararası yayınlanmış raporlara baktığımız zaman şu anda yaklaşık 1-1,5-2 derece artıştan bahsediyoruz. Küresel olarak ortalama bir sıcaklık değerinden bahsediyoruz. Yarın bu 3-4 dereceye çıktığında ciddi sorunlar doğurabilir. Eğer şimdiden adaptasyonla ilgili bir takım çalışmalar yapmazsak, ilerde adaptasyonla ilgili bir takım konularda çok da geç kalabiliriz. İklim değişikliğine neden olduğu bilinen sera gazının azaltılmasına yönelik yoğun çabalar var. Ülkemizdeki sanayiler yoğun bir şekilde buna uyum sağlamaya çalışıyor, bunu görebiliyoruz. Kendi karbon ayak izlerini, atmosfere verilen karbon seviyesini azaltabilmek için herkes belli bir çaba içerisinde. Burada tabii bunları yapmak çok güzel, ülkemiz açısından önemli bir ciddi kazanım sağlıyor. Türkiye bu alanda erken bir aksiyon aldı diyebiliriz” dedi.

 

"DÜZENSİZ YAĞIŞLAR İKLİMSEL AFETLERİ DE BERABERİNDE GETİRİYOR"

Sıcaklıkların daha da artacağını söyleyen Başıbüyük, “Mevcut eğilime ve grafiklere baktığınız zaman, özellikle 2000 yıllarından itibaren hava sıcaklıklarında ve aşırı meteorolojik olaylarda düzenli bir artışın olduğunu görüyoruz. Bu tabii ki yalnızca hava sıcaklığı değil. Her türlü iklimsel faktörde anormallikler var. Dolayısıyla yine gerek ülkemizde, gerek Avrupa bölgesinde çok sık yaşanıyor bu sıcak hava dalgaları. Bu sıcak hava dalgalarının tekrar edeceğini rahatlıkla söyleyebiliriz. Çünkü son 20 yıl içerisinde bunun tekrarı her geçen yıl daha şiddetli bir şekilde gerçekleşiyor. Dolayısıyla bu yıl da gerçekleşebileceğini çok rahatlıkla söyleyebiliriz. Özellikle uzun ve sıcak yaz dönemleri, düzensiz yağışlar kendisiyle beraber başka iklimsel afetleri de beraberinde getiriyor” dedi


Türkiye'de İnsanların Kaderini Belirleyen TÜİK Kalemleri...

Çukurova Havalimanında Sona Doğru... Ünlü Gazeteci Anlattı...

Adana’da Ormanlara İzinsiz Girişler Yasaklandı... Yasaklanan Yerlerin Listesi..

Müzeyyen Sevkin "Şakirpaşa Havalimanı’nı gözden çıkaranları Adanalılar da Gözden Çıkaracaktır"

Zeydan Karalar" Biz yatırımcıya destek mi olacağız, köstek mi olacağız"

Dolmuşlar'dan Belediye Önünde Eylem.

TOKİ Ceyhan Konutları Teslim Edilmeye Başlandı.

31 Mart yerel seçimlerinde ..YSK, seçimde kayıtlı seçmen sayısını, 61 milyon 441 bin 882 olarak belirledi.

Adana'da Kaç Kişi Sandık Başına Gidecek Belli Oldu....

Asal Araştırma, Adana Büyükşehir Anketinde Karalar-Kocaispir "ATBAŞI "


18.07.2024 ANKARA AT YARIŞI TAHMİNİ

Adana 01 FK'nın Yeni Teknik Kadrosu Belli Oldu.

Ali Demirçali "Yüreğir’de Engelli Kardeşlerimizin Yüreklerine Dokunmaya Devam Edeceğiz.”

"Türk Gençliğini Bir Kere Daha Ülkü Ocaklarına Davet Ediyorum.”

Karaisalı Belediyesi "Hizmet İçin Her Yerdeyiz"

Aladağ Belediyesi "Hedef Güvenli ve Konforlu Yollar"

Adana'da Torbacı Operasyonları Devam Ediyor.